Unia Solec Kujawski

Historia klubu

Historia Unii Solec Kujawski.

Dnia 12 lipca 1924 roku w restauracji Rodewalda (w istniejącym do dzisiaj domu u zbiegu ulic Bydgoskiej i Mickiewicza) zebrała się grupa miłośników sportu, zdecydowana założyć Klub Sportowy z prawdziwego zdarzenia. Postanowiono, że klub będzie się nazywał Unia. Nazwa ta miała symbolizować jedność polskiej młodzieży a także reemigrantów oraz przybyszów z innych części kraju. Pierwszym prezesem klubu został Franciszek Kiciński. W dwudziestoleciu międzywojennym poza piłkarzami barw Unii bronili między innymi lekkoatleci oraz kolarze. W klubie istniała sekcja też sekcja teatralna, a dochód z przygotowywanych przez nią przedstawień zasilał kasę Unii. Działalność klubu przerwała brutalnie II wojna światowa. Wielu działaczy oraz zawodników klubu straciło wtedy życie. Zaginęła też bez wieści duża ilość klubowych dokumentów oraz pamiątek.

Krótko po zakończeniu wojny działalność Unii została wznowiona. Warto pamiętać, że w 1946 roku przybył Unii miejscowy rywal – drużyna RKS Wicher, którą założono przy Państwowych Zakładach Samochodowych nr 5 (późniejszych KZNS-ach). Był to krótki czas soleckiej „świętej wojny” Unia kontra Wicher. W grudniu 1948 roku doszło do połączenia dwóch klubów. Powstał KS ZZK Kolejarz. Do 1957 roku nasz klub występował pod nazwą Kolejarz. Tak jak w dwudziestoleciu międzywojennych tak i po wojnie klub posiadał kilka sekcji: lekkoatletyczną, tenisa stołowego, szachistów, kajakarzy czy boksu. Warto w dużym skrócie dodać, że największym sukcesem tenisistów było zdobycie tytułu Mistrzostwa Pomorza w 1950 roku, wśród bokserów największy sukces uzyskał Efrem Wylangowski, który w 1953 roku (co prawda w barwach OWKS Bydgoszcz) zdobył brązowy medal MP w boksie. Niestety problemy lokalowe oraz finansowe spowodowały, że w latach 50. większość sekcji zaprzestała działalności. Powstała jednak jedna nowa sekcja mianowicie, od 1968 roku dzięki staraniom Tadeusza Gajkowskiego funkcjonowała sekcja koszykówki. W 1968 roku piłkarze trenowani przez Brunona Lubawego po raz pierwszy w historii wywalczyli awans do ligi okręgowej. W latach 70. dokonano remontu płyty głównej boiska. Lata 80. to trudny czas w dziejach klubu. Złożyły się na to problemy organizacyjne oraz finansowe. Indywidualny sukces osiągnął za to Robert Matuszewski, który bronił bramki Zawiszy Bydgoszcz. Lata 90. to przede wszystkim zakończenie remontu płyty głównej boiska, awans piłkarzy do ligi okręgowej w 1995 roku, oraz nowa sekcja – jeździecka, która powstała przy klubie w 1996 r.

Rok 2000 to poprawa bazy sportowej – z uwagi na powstanie hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Niestety w pierwszej dekadzie XXI wieku rozwiązano sekcje jeździecką oraz koszykówki. Barw klubu bronią ponownie tylko piłkarze. W 2014 roku drużyna Unii zdobyła puchar Polski na szczeblu województwa kujawsko-pomorskiego. Występy ligowe to prawdziwa sinusoida wyników. Pierwszy awans do III ligi wywalczony w 2010 roku, następny w 2012 i w 2017. Od sezonu 2019/2020 Unia Solec występuje w grupie I klasy okręgowej.

Zawodnicy i działacze Unii w 1928 r. m.in. zarząd klubu. Siedzą od lewej: Edward Kamieniarz, Antoni Kiciński, Zygmunt Olkiewicz, prezes Franciszek Kiciński, Jan Ochocki, Stanisław Matuszewski i Władysław Kamieniarz.

Druga drużyna Unii z 1927 r. Stoją od lewej: Józef Przykłota, nie ustalono, Roman Przykłota, Władysław Kamieniarz, Antoni Klecz, Feliks Przybylski, Ludwik Klecz, Zygmunt Olkiewicz, Franciszek Sikora, Józef Jeżewski, Franciszek Jagielski.

Zawodnicy Unii przed meczem w Grudziądzu. 1969 r. W soleckiej drużynie występował wtedy zawodnik z Etiopii – Jakob Johanes. Stoją od lewej: Wincenty Budek, Brunon Lubawy, Jan Antkowiak, Henryk Szwedowski, Ryszard Raczkowski, Mirosław Kurek, Bogdan Mędlewski, Jakob Johanes, Kazimierz Krokos, Bogumił Kowalski, Marian Bambrowicz. Poniżej od lewej: Ryszard Orzechowski, Jan Siekierka, Brunon Szymkiewicz, Jan Engielke, Zenon Kochański, Zdzisław Siekierski.

Pierwsza drużyna Unii, sezon 1994/1995. Stoją od lewej: trener Zbigniew Burchardt, Wiesław Durzyński, Krzysztof Nunzek, Zdzisław Jaśkiewicz, Arkadiusz Gajewski, Edward Rysiewski, Tomasz Borowiak, Krzysztof